Mimarlık ve İnşaat

Paslanmaz çelik ilk olarak art-deco döneminde inşaatta ön plana çıktı. Ünlü olarak, Chrysler Binasının üst kısmı paslanmaz çelikten yapılmıştır.

Mukavemeti, esnekliği ve korozyona karşı direnci nedeniyle, paslanmaz çelik artık modern yapılarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Yüksek darbe etkisine sahip büyük binaların dış kaplamasında kullanılır ve iç mekanlarda tırabzanlar, tezgah üstleri, backsplash ve daha fazlası şeklinde görülebilir.

Paslanmaz çelik kolayca kaynaklanır, çekici bir cilaya sahiptir ve az bakım gerektirir. Bu nedenle, Londra"daki Waterloo İstasyonu"ndaki Eurostar Terminali, Singapur"daki Helix Köprüsü ve New York"taki One World Trade Center dahil olmak üzere yüksek profilli modern mimaride belirgin bir şekilde öne çıkıyor.

Sürdürülebilir bina eğilimi aynı zamanda genellikle %90 geri dönüştürülmüş metalden oluşan paslanmaz çeliği de desteklemektedir. Cilalı veya damarlı paslanmaz çelik, binaya doğal ışık girmesine yardımcı olarak enerji tüketimini azaltır.

Otomotiv ve Ulaştırma

Paslanmaz çelik ilk olarak 1930"larda Ford Motor Company tarafından çeşitli konsept otomobiller yapmak için otomotiv endüstrisinde kullanıldı.

Günümüzde otomotiv endüstrisinde paslanmaz çeliğin kullanımı artmaktadır. Geleneksel olarak araba egzoz sistemlerinde, trimlerde ve ızgaralarda kullanılır, ancak yeni emisyon azaltma standartları ve çevresel kaygılar, üreticileri yapısal bileşenlerde de paslanmaz çeliği tercih etmeye yönlendiriyor.

Paslanmaz çelik, gemi konteynırları, karayolu tankerleri ve çöp araçları dahil olmak üzere her türlü nakliyede kullanılmaktadır. Kimyasalların, sıvıların ve gıda ürünlerinin taşınması için mükemmeldir. Yüksek mukavemeti, daha ince kaplara izin vererek yakıt maliyetlerinden tasarruf sağlarken, korozyon direnci ise temizlik ve bakım maliyetlerini azaltır.

Tıbbi

Paslanmaz çelik, kolayca sterilize edilebildiği ve korozyona dayanıklı olduğu için hijyenik ortamlar için idealdir. Cerrahi ve dişçilik aletleri, böbrek kapları ve ameliyat masalarının yanı sıra kanüller, buhar sterilizatörleri ve MRI tarayıcıları gibi diğer tıbbi ekipmanların yapımında kullanılır.

Cerrahi implantlar, paslanmaz çelik ve yapay kalçalar gibi yedek eklemler kullanır. Kırık kemikleri yerine sabitlemek için paslanmaz çelik pimler ve plakalar kullanılır.

Enerji ve Ağır Sanayi

Kimya, petrol ve gaz endüstrileri, yüksek ısı ve son derece toksik maddeler içeren zorlu ortamlarda çalışır. Daha geniş bir sıcaklık aralığında korozyona karşı gelişmiş direnç gösteren bu endüstrilerde kullanım için özel paslanmaz çelik kaliteleri geliştirilmiştir. Yüksek kaliteli paslanmaz çelik, depolama tanklarının, vanaların, boruların ve diğer bileşenlerin yapımında hayati öneme sahiptir.

Süper dubleks çelik, yüksek mukavemeti nedeniyle sıklıkla kullanılır. Kaynaklamayı en aza indiren ve yapısal bütünlüğü en üst düzeye çıkaran büyük saclarda üretilebilir. Yüksek mukavemeti ayrıca ekstra yapısal destek ve temel ihtiyacını azaltarak inşaat maliyetlerini düşürür.

Paslanmaz çelik, açık deniz petrol kuleleri için gereklidir. Ham petrol son derece aşındırıcıdır ve modern makineler, sağlam ve hafif olan yüksek alaşımlı çelikten yapılmıştır.

Güneş, jeotermal, hidro ve rüzgar enerjisi dahil yenilenebilir enerji teknolojileri, yüksek derecede aşındırıcı deniz suyu ortamlarının zorluklarına dayanabildiği için paslanmaz çelik bileşenler de kullanır.

Yemek ve İkram

Mutfak aksesuarlarında, çatal bıçak takımlarında ve tencere takımlarında paslanmaz çelik kullanılmaktadır. Keskin kenarlı bıçak bıçakları yapmak için daha az sünek çelik kaliteleri kullanılır. Ocaklar, ızgaralar, lavabolar ve tencereler gibi şekillendirilmesi gereken ürünler için daha yumuşak çelik kaliteleri kullanılır. Paslanmaz çelik ayrıca buzdolapları, dondurucular, tezgahlar ve bulaşık makineleri için bir kaplama olarak kullanılır.

Paslanmaz çelik, gıdanın lezzetini etkilemediği için gıda üretimi ve depolanması için idealdir. Portakal suyu gibi bazı yiyecekler asidik olabileceğinden, paslanmaz çeliğin korozyon direnci önemlidir. Ayrıca paslanmaz çelik kolayca temizlenir ve bu da istenmeyen mikropları uzak tutmaya yardımcı olur.

Paslanmaz çelik, güçlü anti-bakteriyel temizlik ürünlerinin kullanılmasına izin verdiği için dondurma üretiminde de önemlidir.