Hepimiz paslanmaz çeliği duymuşuzdur, ancak insanlara gerçekte ne olduğunu sorduğunuzda genellikle cevap veremezler. Paslanmaz çelik levhalar, paslanmaz çelik tel veya diğer paslanmaz çelik ürünlerde etkili paslanmaz çelik, ağırlıkça %10 veya daha fazla krom içeren düşük karbonlu bir çeliktir.

Karbon çeliğine kromun eklenmesi, ona korozyona direnme yeteneği kazandırıyor. Ancak bundan çok daha şaşırtıcı çünkü mekanik veya kimyasal olarak hasar görürse, oksijenin varlığını kanıtlayan kendi kendini iyileştiren bir filme sahiptir.

Düşük karbonlu çelikte ne kadar fazla krom bulunursa, yukarıdaki gibi özellikler o kadar artar. Bu özellikler, diğer elementler eklendiğinde daha da geliştirilebilir ve bunun en iyi örneği molibden, nikel ve nitrojendir.

Paslanmaz Çelik Nerelerde Kullanılır?

İnsanların paslanmaz çelik kullanmayı tercih etmelerinin ana nedenlerinden biri avantajları ve fiziksel özellikleridir, daha birçokları olmasına rağmen en popüler olanı korozyon direncidir.

Yüksek ve düşük sıcaklıklara karşı böyle bir dirence sahip olması, paslanmaz çeliğin bir dizi uygulama için ve bir dizi endüstride kullanılabileceği anlamına gelir. Bazı paslanmaz çelikler yüksek sıcaklıklarda yüksek mukavemeti korurken, diğer paslanmaz çelikler aslında kriyojenik sıcaklıklarda yüksek mekanik özellikleri koruyacaktır.

Paslanmaz çeliğin kullanılmasının önemli bir nedeni, saf gücünden kaynaklanmaktadır. Bu, yapı ve inşaat endüstrisinde kullanımıyla kanıtlanmıştır. Paslanmaz çeliğin sahip olduğu estetik çekicilik, onu birçok kişi için popüler bir seçim haline getiriyor. Paslanmaz çelik, çeşitli yüzey kaplamalarında mevcuttur ve cilalanabilmesi, estetik açıdan göze hoş gelmesini sağlar.

Uzun kullanım ömrü, onu binalarda kullanım için mükemmel kılar ve birçoğundan daha uzun ömürlü olması nedeniyle diğer ürünlerin önüne geçer. Paslanmaz çeliğin bakımının kolay olduğunu eklediğinizde ve bu nedenleri genel olarak bir araya getirdiğinizde, yaşam döngüsü maliyet karşılaştırmasında birçok kişi için en düşük maliyetli seçimdir.

%100 geri dönüştürülebilir olduğu için çevre dostu bir malzeme olduğundan, herhangi bir yeni paslanmaz çelik normalde yaklaşık %50-80 oranında geri dönüştürülmüş malzeme içerir. Paslanmaz çelik kuşkusuz çok çeşitli endüstrilerde birçok kullanıma sahip değerli bir malzemedir ve onsuz bu kadar etkili olmayacak başka malzemeleri kullanmak zorunda kalırdık.

Herhangi bir nedenle paslanmaz çeliğe ihtiyacınız varsa, BS Paslanmaz Ltd. ile iletişime geçin. Paslanmaz çelik ürünlerin bağımsız tedarikçisiyiz ve müşterilerimize mükemmel bir hizmetin yanı sıra eksiksiz bir ürün yelpazesi sunabiliriz.