Çin paslanmaz çelik vadeli işlemleri, üreticilerin üretimi kısmasıyla birlikte arzın kısıtlı olmasıyla desteklenirken Salı günü %4"ten fazla yükseldi ve güçlü hammadde nikel fiyatları da destek verdi.

Jinrui Futures analistleri bir notta, "Yerli paslanmaz çelik firmaları, Bahar Şenliği tatilleri ve Pekin Kış Olimpiyatlarından etkilenirken ilk çeyrekte bakım çalışmalarını hızlandırıyor; genel üretimin sınırlı olması bekleniyor."

Bu arada, bir Huatai Vadeli İşlemler notu, paslanmaz çeliğin de spot kargoların sıkışıklığına işaret eden nikel fiyatlarının desteklediğini gösterdi.

Şubat teslimatı için Şanghay Vadeli İşlemler Borsası"nda en aktif işlem gören paslanmaz çelik sözleşmesi, 0330 GMT itibarıyla ton başına %4.3 artışla 17.745 yuan"a (2.785.41 $) yükseldi.

Şanghay borsasındaki diğer çelik fiyatları da yükseldi.

İnşaatta kullanılan çelik inşaat demiri, Mayıs teslimatı için %0,3 artışla ton başına 4,512 yuan"a yükseldi.

Otomobiller ve ev aletleri için kullanılan sıcak haddelenmiş rulo vadeli işlemleri ton başına %0,3 artışla 4,657 yuan"a yükseldi.

 Demir ve Çelik Birliği Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Çin"in 2021 ham çelik üretiminin 1.065 milyar tonluk rekordan 1.03 milyar tona düşmesinin ve "arz ve talep dengesine" ulaşmasının beklendiğini söyledi.

Dalian Ticaret Borsası"ndaki emsal demir cevheri vadeli işlemleri %1.9 artışla ton başına 718 yuan"a yükseldi. Ancak SteelHome danışmanlığına göre, Çin"e teslimat için spot %62 demir cevheri Pazartesi günü ton başına 1$"dan 127.5$"a düştü. Dalian koklaşabilir taş kömürü vadeli işlemleri %1.2 düşüşle ton başına 2.259 yuan"a ve kok fiyatları %2 düşüşle ton başına 3.115 yuan"a geriledi.

(1$ = 6.3707 Çin yuanı)

(Pekin"de Min Zhang ve Manila"da Enrico Dela Cruz tarafından rapor; Uttaresh.V tarafından düzenleme)

(Bu hikaye Business Standard personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak bir yayından otomatik olarak oluşturulmuştur.)