by arminmtt arminmtt Yorum yapılmamış

Paslanmaz çelik fiyatları – özellikle, şerit değirmen ürünlerine yönelik olanlar – 2018’de geleneksel çelik üretim bölgelerinde farklı eğilimler gösterdi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, 2018 yılının başlarında, Bölüm 232 kota ve tarifelerinin uygulanması, paslanmaz çelik rulo satış rakamları üzerinde derhal enflasyonist bir etki yaptı. Alaşımlı ek ücretler gibi, 304 kalite soğuk haddelenmiş ruloların baz değerleri yılın ikinci döneminde düşüş gösterdi. Bununla birlikte, 2018’in başında olduklarından biraz daha yüksek kalıyorlar. Ayrıca, Kuzey Amerika işlem fiyatları, Ocak ayında kaydedilen değerlerin üzerinde bir yıl sona erecek olup, Avrupa ve Asya ülkelerinde olanlar düştü.

Avrupa’da alaşımlı ek artışlar arttıkça, Şubat ve Temmuz arasında işlem değerleri hızlanamadı. Alıcılar, artışların tamamını ödemekte isteksiz davrandılar. Sonuç olarak, iş dünyasının çoğunluğu, kurulan “temel artı alaşım ek ücret” mekanizması yerine “etkin fiyatlar” kullanılarak gerçekleştirildi. Bu dönemde, nominal bazdaki rakamlar, yani işlem değeri eksi alaşım ek ücreti, bilinmeyen ve neredeyse kesinlikle sürdürülemez seviyelere düştü.

Yaygın inanç, alaşım ekstraları düştüğünde etkin fiyatların daha az düşeceği ve nominal baz değerlerinin “normal” rakamlara geri döneceği inancıydı. Aslında, 2018’in ikinci yarısında, işlem değerleri alaşım ekstralarındaki düşüşden daha fazla düşmüştür. Nominal baz sayıları, şimdi, soğuk haddelenmiş rulo üretimi için yaygın olarak kabul edilen breakeven rakamının birkaç yüz avronun altında. Avrupalı ​​üreticiler paslanmaz çelik yassı ürün fiyatlarında faaliyetlerini kârlılığa döndürmek için önemli bir toparlanma umuyorlar.

Asya fiyatları, bu yıl, dünyanın başka yerlerinde olduğundan daha az dalgalı olmuştur. Tipik olarak, satış rakamlarındaki dalgalanmalar, hammadde maliyetlerindeki değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Son zamanlarda, üreticiler fiyat değişikliklerini en aza indirerek yerel pazarlarda istikrarı korumaya çalıştılar. Özellikle Japonya’da, 2018’de, 300 serisi soğuk haddelenmiş rulolar için pazar değerlerinde yalnızca ılımlı değişiklikler kaydedildi.

Kaynak: www.worldsteelnews.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir